A Programozás alapjai 1. - BMEVIHIA106
Visual Studio Express A Visual Studio 2008 fejlesztő rendszer bemutatása



Az ismertető videókat Farkas Balázs készítette. Javasolt a 720p felbontást használni (a Minőség módosítása menüben választható) és teljes képernyős megjelenítésre kapcsolni.

  1. A Visual Studio 2008 Express Edition indítása
  2. A program indító parancsikon elérhető a Start Menu/Programs/Microsoft Visual Studio\Express 2008\Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition helyen.

    Start VS2008 EE

  3. Projekt létrehozása
  4. A Visual C++ 2008 indítása után a File menü/New Project... menüpontban hozhatunk létre új projektet.

    Creating Project

    Az új projektek közül válasszuk a Win32/Win32 Console Application-t és adjuk meg a Projekt nevét.

    Megjegyzés: a Projekt a C:\User\Visual Studio 2008\Projects mappában fog létrejönni.

    Creatin a new Win32 Console Application

    A megjelenő ablakban kattintsunk az Application Setting menüpontra, vagy pedig a Next gombra.

    New Project Dialog

    A következő oldalon ellenőrizzük, hogy a Console application legyen kiválasztva, valamint válasszuk ki az Empty project-et az üres projekt létrehozásához. Végül kattintsunk a Finish gombra.

    Creating an empty Project

  5. Forrás fájlok hozzáadása a projekthez
  6. Elkészült az új Projekt, most új C nyelvű forrásfájlt szeretnénk hozzáadni a projekthez, amibe a saját programunkat írhatjuk. A gyakorlatok során általában egy forrásfájlt fogunk használni, de a nagyobb programok tipikusan több forrásfájlt is tartalmaznak. A képernyő egyik oldalán megjelent a Solution Explorer nevű ablak. Itt a Source Files mappára jobb egérgombbal kattintva az előugró menüben válasszuk az Add/New Item... menüpontot.

    Adding new source file

    A megjelenő ablakban válasszuk a C++ File (.cpp)-t és adjuk meg a forrásfájl nevét, de .c kiterjesztéssel.

    Fontos, hogy a forrásfájl a Projekt mappáján belül még egy azonos nevű mappába kerül, és a többi forrást például külső adatfájlokat (*.txt/*.bin) is ebbe a mappába kell elhelyzni. A példánkban az 1.c nevű forrásfájl a C:\User\Visual Studio 2008\Projects\Gyak_1\Gyak_1\ mappába kerül.

    Add new C source file

  7. Program fordítása
  8. Elkészült a forrásfájlunk, itt az ideje, hogy megírjuk első C programunkat.

    My first C Program

    Az elkészült programot fordítsuk le a Build menü Build Solution menüpontjára kattintva.

    Building First Program

    A fordítás eredményéről a képernyő alján található Output ablakban tájékozódhatunk. Amennyiben a fordítás sikeres volt az alábbi üzenet jelenik meg.

    Successful building

  9. Program futtatása
  10. A programunkat a Debug menü Start Without Debugging menüpontjával indíthatjuk el.

    Running the program My first Program
    • Start Debugging menüpont a program hibakeresésére szolgál, így ha ezt választjuk és a programunk hiba nélkül fut le, a program által képernyőre kiírt eredményeket nem láthatjuk, mert a felugró konzol ablak a végén automatikusan bezáródik.
    • A futtatások előtt a fejlesztő környezet mindenképpen újrafordítja a projektet, amennyiben változtattunk a forrásállományokon. Tehát nem szükséges minden esetben külön lefordítani a programunkat.

  11. Hibakeresés a programban
  12. Amennyiben a fordítás nem sikerül, akkor erről hibaüzenetet kapunk, amiről szintén az Output ablakban tájékozódhatunk.

    Error_01...

    Amint a képen látható a fordítás során 1 hiba történt a 12. sorban hiányzik egy ";" a blokk "}" bezárása előtt. A hibát jelző sorra kétszer rákattintva az Editor ablakban a kurzor a hiba helyére ugrik.

    Természetesen az is látható, hogy nem egészen a hiba helyére került a kurzor, hanem ebben az esetben a következő sorra, mivel egészen eddig a fordító értelmezni tudta a programunkat.

    Több fordítási hiba esetén mindig a legelső hiba okát keressük meg, és csak azután folytassuk csak a következővel! A fordító ugyanis lehet, hogy egyetlen apró hiba miatt nem tudja értelmezni az utána következő kódrészeket, így a további kódrészeket is hibásnak vélheti.

    A futtatások előtt mindig ellenőrizzük, hogy a fordítás sikeres volt-e, továbbá nézzük végig a figyelmeztetések (Warnings) listáját is!

    Amennyiben a fordítás hiba miatt nem sikerült, akkor erről hibajelzést kapunk, de ettől még a legutolsó helyes programot le tudjuk futtani, ez korábbi változat viszont az elvégzett módosításokat nem tartalmazza!

    A szintaktikai hibák kijavítása után a program fordítása ismét sikerülni fog. A program sikeres fordítása azonban még nem jelenti azt, hogy a programunk helyesen működik!

    A lefordított programfájlt a C:\User\Visual Studio 2008\Projects\<Projektnév>\Debug könyvtárban találjuk, melyet innen közvetlenül futtathatunk is.

    Az, hogy a programot le lehetett fordítani (és össze lehetett linkelni, lehetett build-elni) még nem minden, nem biztos, hogy helyesen is működik. A futási időben jelentkező hibák megtalálását segítő nyomkövető (Debugger) funkció a legtöbb integrált fejlesztőkörnyezetben elérhető. Az alábbi video a VS Express debuggerének használatát mutatja be.