Hallás-védelem: zenehallgatási szokás és halláskárosodás
Napjainkban szinte minden fiatal napi több óra zenét hallgat utcán, otthon - többnyire (hallójáratba illesztett) fülhallgatóval, ill. jár koncertekre is. Ez utóbbiak bizonyosan túllépik a "normál", azaz a hallásunkat nem megterhelő hangerőket, ám a sok órányi személyi zenehallgatás is sokszor túl nagy hangerőn történik - akár amiatt, mert zajos környezetben tesszük. Ezek halláskárosító hatása társadalmi szinten egyértelműen megfigyelhető az elmúlt 10-20 év hallásvizsgálatai alapján, azonban nagyon közvetlenül egyénenként ill. hanghatásonként kimutatni, hogy mi is az, ami felelős a halláskárosodásért.
A témával behatóbban az MTA kezdeményezésére egy önkéntes konzorcium foglalkozik, az MTA által - egyelőre a gyermekek hallásának megóvása érdekében - indított projekt keretében. A jelentkező hallgató is tulajdonképpen ebben a projektbe kapcsolódik be.
Feladata, hogy gyűjtsön adatokat a környezetében élők zenehallgatásai szokásairól: mennyit-milyen hangerőn, hol - azaz mennyire zajos környezetben (ezeket akusztikai méréssel gyűjtse be), stb. Lehetőség szerint a tesztben résztvevők hallását is meg kell vizsgálni, ehhez kapcsolat rendelkezésre áll.
Az eredmények kiértékelése után a téma több irányba is folytatható. A feladat komplexitásának következtében szakdolgozat ill. diplomaterv formájában is folytatható.