QoE mérés tervezése
A Quality of Experience (QoE), tehát a felhasználó által érzékelt minőség a modern szolgáltatások és rendszerek egyik legfontosabb karakterisztikája. Ide tartozik például multimédia tartalmak esetén a képminőség és a képkockasebesség, 3D vizualizációnál a mélységérzékelés, interaktív szolgáltatások során pedig a válaszidő. Az adott szolgáltatásra vagy rendszerre jellemző QoE értékek szubjektív tesztekkel, vagyis mérőalanyok visszajelzésének segítségével kerülnek összegyűjtésre, de emellett becslésük objektív metrikák használatával is történhet. Lehetőség van emellett a mérőalanyok teljesítményének objektív mérésére is, amilyen például két felhasználói interakció között eltelt idő. QoE mérések terén gazdag szakirodalom áll rendelkezésre, a mérési metodológiákat pedig nemzetközi szabványok és ajánlások egységesítik.
Az önálló laboratórium keretein belül a hallgató feladata a kiválasztott résztémához kapcsolódó szakirodalom és a releváns szabványok megismerése, egy mérésekkel vizsgálható hipotézis felállítása, valamint a hipotézisteszteléshez szükséges szakmai ismeretek elsajátítása. Ilyen szakmai ismeretet igényelhet például videóminőség vizsgálata esetén a tesztszekvenciák meghatározott paraméterek mentén történő előállítása, melyhez FFmpeg vagy más hasonló szoftver szükséges. Az önálló laboratórium során a hallgató feladata továbbá a tesztváltozókkal, a vizsgálandó tesztesetekkel, valamint a használandó tesztprotokollal kapcsolatos javaslattétel. Tesztváltozó lehet a képfelbontás, kódolás, késleltetés, de akár egy adott képernyőtől mért nézői távolság is, a tesztesetek pedig a tesztváltozók kiválasztott értékeinek kombinációja. A protokoll magába foglalja a teljes mérési metodológiát, mint amilyen például a szubjektív adatok gyűjtésére használt minősítési skála.
A hallgató számára az önálló laboratórium sikeres elvégzésével lehetőség nyílik a felállított hipotézis vizsgálatára szakdolgozat keretein belül. Ebbe beletartozik a korábbi javaslattétel során megadott adatok konkretizálása a kortárs szakirodalommal összhangban, a mérések elvégzése, valamint az elért eredmények kiértékelése. Ezen utóbbi feladathoz matematika statisztikai ismeretek szükségesek, például statisztikailag szignifikánsan eltérő eredmények beazonosításához.