Egyre gyakrabban lehet hallani informatikai biztonsági sérülékenységekről, feltört és lehallgatott kommunikációról, adatlopásról, illetéktelen hozzáférésekről. Ezen biztonsági fenyegetésekre a kvantumalapú megoldások nyújthatnak védelmet (ebbe az irányba látják a megoldást az EU tagországok törvényhozói is, lásd NIS2, „Magyarország kiberbiztonságáról szóló 2024. évi LXIX törvény”), amihez kvantum alapú kulcsszétosztó (QKD) hálózatokat is kell majd építeni.
Ezt sikerült elsőként demonstrálni egy egyedi kutatói és ipari együttműködéssel. Az együttműködés keretében az AdvaNet Magyarország Kft., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Telekom Nyrt. és a Netvisor Zrt. szakemberei megépítették Magyarország első több csomópontos, kulcsmenedzsmenttel rendelkező kvantumkulcs-szétosztó teszthálózatát.
A kvantumszámítógépek rohamos fejlődése alapjaiban kérdőjelezi meg a jelenlegi titkosítási rendszerek hosszú távú biztonságát, ezért rendkívül fontos, hogy időben felkészüljünk. A QKD jelenleg az egyik legígéretesebb válasz erre a kihívásra, hiszen fizikailag garantált biztonságot nyújt a titkosításhoz használt kulcs átvitele során.
Az első hazai, több csomópontos QKD hálózat megépítése nemcsak technológiai mérföldkő, hanem komoly előrelépés is a jövőbiztos kiberbiztonsági rendszerek irányába. Az együttműködés során iparági szereplőkkel, akadémiai és technológiai partnerekkel több különböző világ találkozott, közös tudásalapot építettek, és megmutatták, hogy bár a jövő titkosítási hálózatának a kiépítéséhez még sok kutatás, fejlesztés és tesztelés szükséges, a magyarországi szakmai szereplők élen járnak ezen a területen.
Április 22-én a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán mutatták be a résztvevő szervezetek az első hazai sikeres demonstráció hátterét. Mint Dr. Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja elmondta: "Az elmúlt évek során számos hazai eredmény született a kvantumkommunikáció területén, egyre több kvantumkommunikációs kísérlet zajlik. Nagy előrelépést jelent, hogy most kereskedelmi forgalomban kapható eszközök segítségével sikerült megvalósítani Magyarországon az első többcsomópontos kvantum alapú titkosító hálózatot. 2025 a kvantumkutatás és a kvantumtechnológia nemzetközi éve, így külön öröm, hogy idén sikerült ezt a kísérletet elvégezni."
A hálózat 3 pontja a BME I épületben lévő kvantumkommunikációs laborjában, Budapest-Kelenföld távközlési helyiségben, illetve Székesfehérváron található. A kísérlet lényege, hogy kvantumkommunikáció segítségével osszunk meg kulcsot több csomóponton keresztül, ahol ezt a kulcsot a hagyományos távközlés titkosítására használjuk. A hálózat 3 rétegből áll. Az alsó rétegen Toshiba kvantumkulcsszétosztó eszközök osztanak meg 1-1 kulcsot a BME-Kelenföld illetve a Kelenföld-Székesfehérvár szakaszokon. A középső rétegen lévő szerverek végzik a kulcsmenedzsmentet, ezek segítségével lehet a két szélső csomópont között is titkosítást végezni. A felső rétegen pedig Székesfehérváron és a BME laborjában 1-1 klasszikus WDM (hullámhossz-osztásos optikai átvitel) távközlési eszköz található, amik az ott lévő QKD szerverektől kapott kulcsokkal tudnak bármilyen egymás közötti kommunikációt titkosítani.
Az eddig főként pont-pont megoldásként alkalmazott kvantumos kulcsszétosztást itthon először próbálták ki egy több csomópontos hálózatként, megtapasztalva egy valódi QKD hálózathoz elengedhetetlen kulcsmenedzsment funkcióit, tapasztalatot gyűjtve az eszközök üzemeltetéséről és a kvantumkommunikáció során megosztott kulcsok hagyományos titkosító eszközökkel történő felhasználásáról is. Mivel a bitenként közel 1 fotonnal történő kvantumos kommunikáció távolsági limitje viszonylag alacsony, hálózatba kötéssel és kulcsmenedzsmenttel ezt is ki lehet küszöbölni.
Az április 22-i rendezvényen Dr. Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja köszöntötte a megjelenteket, majd a hálózat megalkotásában részt vevő négy partner képviselői – Gerhátné Dr. Udvary Eszter (BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék), Buzás Attila (AdvaNet Magyarország Kft.), Babics Emil (Magyar Telekom Nyrt.), Máthé János (NETvisor Zrt.) – engedtek betekintést a kísérlet hátterébe. Ezt követően Sóki András (Magyar Telekom Nyrt.), Horváth Attila Róbert (NETvisor Zrt.), Dr. Matolcsy Balázs (BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék) és Szőke Barnabás (AdvaNet Magyarország Kft.) ismertette a demonstráció technikai hátterét, végül a BME kvantumkommunikációs laborjában lehetett megtekinteni a működő hálózat egyetem oldali csomópontját. A rendezvényt Dr. Bacsárdi László, a BME Mobil Kommunikáció és Kvantumtechnológiák Laboratórium vezetőjének a gondolatai zárták a közel 80 kilométeres távolságú sikeres kísérlettel kapcsolatban, amely az egyetem és a három cég közreműködésében valósult meg.